I just finished such a $25 month. I have to say- not once was I hungry. Actually, sometimes I was too full.
Now, I don't count drinks as food, obviously- eating is eating and drinking is drinking- and I spent about $50 just on Coke (2 liters a day, sometimes another liter at night).
So, let's get to the $25 meal plan.
To survive a month for $25 you need:
1: 1 kg rice- about $0.75
2: 1 kg pasta- about $0.60
3: 1 kg barley - about $0.50
4: 6 kg potatoes- about $2
5: 2 kg margarine- about $1.25
6: 150 bread rolls- about $12.50
7: 10 boxes of Cocoa Crunchies- about $5
8: 15 packets of sauce mix, $0.12 each- about $1.75, or a few ready-made sauces for around $0.75 each
Total: about $25.
I even had $1.75 left from that twenty-five. Not bad.
How do we eat?
In the morning, cook up a pot of sauce- that'll last you two days.
Week 1 – pasta. 5 rolls a day, half a box of Cocoa Crunchies.
Week 2 – rice. 5 rolls a day, half a box of Cocoa Crunchies.
Week 3 – barley. 5 rolls a day, half a box of Cocoa Crunchies.
Week 4 – potatoes, 5 rolls, half a box of Cocoa Crunchies.
Instead of Cocoa Crunchies you can buy chocolate spread- 400 g for $0.65- or off-brand chocolate puffs, about $0.30–$0.50 for 300 g.
So the meal plan is tested and very filling- I even had some rice and barley left, because a kilo per week is honestly more than enough.
The only things I missed were yogurt, cheese, and fish.
But I could easily repeat such a month- and I'm saying this as someone who loves to eat, stuff themselves, even overeat.
One George Washington, and you're fed for the whole month.
The veggies are in the sauce, and the vitamins are in the Crunchies- all the vitamins and minerals that you need.